2D Animasyon

2D Animasyon (2 boyutlu animasyon) -yaygın bilinen adıyla çizgi animasyon ya da çizgi film- yapım maliyetlerinin düşmesi ve reklam, tanıtım gibi alanlarda kendine hatrı sayılır bir yer edinmesinden ötürü son dönemlerde en çok tercih edilen video tekniklerinden biri haline gelmiştir. Fakat öncelikle zihinlerdeki şu yanlış algıyı kırmakta fayda var:

3d (3 boyutlu) animasyon mu daha kaliteli yoksa 2d (2 boyutlu) animasyon mu?

Bu soru tümüyle anlamsız olduğu için cevap vermek de bir o kadar absürd olacaktır. Bilinmesi gereken ikisinin de ayrı bir tür olduğu ve her iki türün de kendi içinde kalite standartının bulunduğudur.

Nasıl yani?

"Futbol mu daha kalitelidir yoksa basketbol mu?" sorusuna cevap bulduğunuz an, bu soruya da bir cevap bulabilirsiniz demektir. Her iki spor dalının da sevenleri kendi ilgilendiği ya da değer verdiği spor dalının çok daha önemli, çok daha güzel, çok daha zevkli ve çok daha ... (fill in the blank) olduğunu söyleyecektir. Buna dışarıdan değer biçmek, ölçmek ne kadar zorsa 3d animasyon ile 2d animasyon arasında bir fark bulmak da bir o kadar imkansızdır.

Bu iki tür de ancak kullanım amaçları ve içerik söz konusu olduğunda birbirinden ayrılabilirler. Bazı tekniklerde, bazı senaryolarda ve hatta bazı kategorilerde birisi daha fazla ön plana çıkabilir muhakkak. Ancak kalite olarak ölçüm yapmak -kısacası- saçmadır.

Bu algı 3d (3 boyutlu) animasyonun maliyetinin çok yüksek, yapımının çok daha zahmetli olmasından kaynaklanıyor. "Pahalıysa vardır bir hikmeti!" düsturuyla hareket ediliyor kısacası... Bu durumu açıklığa kavuşturmak da çoğu kez -bizim gibi animasyon yapan firmaları- epey zorluyor. Zira kalıplaşmış düşünceleri (bırakın değiştirmeyi) törpülemek bile ziyadesiyle zor.

Hâsılı 3d animasyonla yapılan her iş kaliteli olmayacağı gibi çoğu kez doğru bir tercih de olmayabilir.

Peki neden 2d (çizgi) animasyon?

Başta da belirttiğimiz gibi son zamanlarda 2 boyutlu animasyon yapım maliyetlerinin düşmesi, reel çekimli tanıtım filmlerindeki ekipman, operatör, kameraman, kurgu (montaj), oyuncu gibi maliyetleri ortadan kaldırması ve sınırsız hayal gücüne olanak sağlaması hasebiyle 2d animasyon -diğer adıyla- çizgi filmler tercih sebebi olmakta.

Çizgi animasyonlar, özellikle reklam ve tanıtım videolarının gözde tekniği haline gelmesiyle birlikte "animasyon reklam" ve "tanıtım animasyonu" gibi kavramların çok daha sık telaffuz edilmesini sağlamıştır. Reklamcılıkta adeta ayrı bir kategori haline gelen animasyon tanıtım videoları ve reklam animasyonları; medya şirketlerinin, dijital reklam ajanslarının hatta yapım şirketlerinin 2d animasyon hizmetlerine daha fazla önem vermeleri gerektiğinin altını çizmiştir.

Animasyonum Medya, "dijital medyanın çizgi ötesi" reklamcılık anlayışıyla yalnızca animasyon türünde hizmet vererek özellikle 2d animasyon yapan firmalar içinde kendi alanındaki marka değerini korumak için üslubundan ve çizgisinden ödün vermeden, hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor. Ankara'da çizgi animasyon yapan şirketler içinde kendine has bir çizgisi olan ajansımız, aynı zamanda metin yazarlığı, seslendirme gibi kalemleri içerden üreterek ayrı kalemlerde oluşan ekstra maliyet sorununu ortadan kaldırmakta, dolayısıyla uygun fiyatlara yaratıcı çözümler sunmaktadır.

Bu ne demektir?

Bir reklam ajansı düşünün ki fikir, konsept, metin yazarlığı hizmetlerinin dışında aynı zamanda size -çoğu kez dışardan sağlanacak olan- animasyon ve medya ajansı hizmetini de veriyor. Hah, işte o biziz! :) Sizi projedeki her bir aşama için kapı kapı gezme zahmetinden kurtarıyor, tek elden, dijital medya, reklam ve animasyon hizmetlerini veriyoruz. Üstelik bunu "profesyonel kalite, amatör ruh" prensibinden taviz vermeden yapıyoruz. Size de cebinize kalan paralarla ne yapacağınızı düşünmek kalıyor. E onu da mı biz yapalım canım! :)